Ból barku – znasz ten problem? To może być zespół bolesnego barku! Sprawdź, jak z nim walczyć! Poznaj ćwiczenia na ból barku, domowe sposoby, rehabilitację i inne porady specjalistów jak zmniejszyć ból stawu barkowego!
Ból stawu barkowego jest dość powszechny, a jego przyczyn może być wiele. Bark, a dokładniej staw barkowy, łączy kończynę górną z tułowiem. Budowa barku sprawia, że staw ten może zachowywać się jak staw kulisty, a do tego człowiek może poruszać łopatką. W związku z tym staw barkowy posiada największy zakres ruchów, spośród wszystkich stawów, jakie posiadamy w ciele. Jest to niezwykle ważny element w ciele, pozwalający sprawnie posługiwać się rękami. Nie trudno więc o jego kontuzje lub chwilowe niedyspozycje.
Ból w barku pojawia się na skutek:
Zespół bolesnego barku charakteryzują następujące objawy:
Skuteczne leczenie zespołu bolesnego barku nie należy do najłatwiejszych. Najistotniejsze jest ustalenie przyczyny dolegliwości oraz określenie zaawansowania procesu chorobowego. Leczenie rozpoczyna się najczęściej od postępowania zachowawczego. W większości przypadków, tego typu leczenie przynosi dobre rezultaty, natomiast cały proces jest żmudny i długotrwały, dlatego wymaga dużej cierpliwości zarówno ze strony pacjenta, jak i zespołu terapeutycznego. W momencie nasilenia dolegliwości bólowych należy unikać nadmiernej eksploatacji stawu.
W pierwszym etapie stosuje się:
Rehabilitacja nad morzem to przede wszystkim:
Kinezyterapia:
Fizykoterapia:
W zaawansowanych stadiach, często niepoddawanych ukierunkowanemu leczeniu, bark ulega postępującemu zesztywnieniu (tzw. zamrożony bark):
Powrót do pełnej sprawności staje się wtedy niemożliwy. Odpowiednie ćwiczenia mogą zmniejszyć a nawet zniwelować ból barku oraz poprawić sprawność i ruchomość w stawie. Ćwiczyć trzeba jednak codziennie.
Nie trzeba robić wiele. Codzienna gimnastyka pomaga zachować ogólną sprawność i wzmacnia mięśnie. Ważne jest właściwe wykonywanie ćwiczeń, dopasowanie ich do sprawności i wydolności organizmu. Obciążenia powinny być stopniowane powoli. Więcej nie znaczy lepiej! Ilość ćwiczeń i ich powtórzeń zwiększaj stopniowo. Na początek rozgrzewka, później właściwe ćwiczenia, na koniec zmniejszanie intensywności wysiłku, a więc ćwiczenia rozciągające i oddechowe.
ĆWICZENIE NR 1 W ostrych zespołach bólowych barku utrzymuj ramię odwiedzione od tułowia. Miękka poduszka, ułożona pod pachą odwodzi ramię.
ĆWICZENIE NR 2 Ruchy bierne: chwyć zdrową ręką chorą kończynę i wykonuj ruchy stawu barkowego w kilku płaszczyznach.
ĆWICZENIE NR 3 Stań bokiem do ściany i przesuwaj palce po ścianie do góry.
ĆWICZENIE NR 4 Pozycja leżąca. W rękach trzymamy ciężarki. Wyprostowane kończyny górne odwiedź na boki i zginaj w stawach łokciowych.
ĆWICZENIE NR 5 Usiądź lub stań z ramionami wzdłuż tułowia. Unieś barki w górę w kierunku uszu, następnie opuszczaj w dół.
ĆWICZENIE NR 6 Cofnij barki do tyłu z równoczesnym ściągnięciem łopatek, następnie wysuń je do przodu.
ĆWICZENIE NR 7 Ruchy okrężne barkami do przodu a następnie do tyłu
ĆWICZENIE NR 8 Tułów lekko pochylony do przodu: luźne ruchy wahadłowe ramion, w przód i w tył, początkowo z niewielką amplitudą, następnie w pełnym zakresie.
ĆWICZENIE NR 9 Unoś zgięte w łokciu ramiona do poziomu.
ĆWICZENIE NR 10 Ramię zgięte w łokciu, ręka oparta na plecach, dłoń zwrócona na zewnątrz: unieś rękę w górę wzdłuż kręgosłupa z równoczesnym ściąganiem łopatek, następnie powróć do pozycji wyjściowej.
Bóle mięśni i stawów, utrzymujące się po ćwiczeniach dłużej niż 2 godziny albo poczucie zmęczenia, nieustępujące do dnia następnego wskazują, że prawdopodobnie przyjęto za duże tempo ćwiczeń. O przetrenowaniu świadczy również wyraźne osłabienie mięśni, zwiększenie obrzęków stawów i sztywności, zwiększenie ciepłoty i zaczerwienienie wokół stawów. Nie należy wtedy przerywać ćwiczeń, a jedynie zmniejszyć intensywność treningu, podczas wykonywania ćwiczeń nigdy nie należy prowokować bólu.
Wskazaniem do przerwania ćwiczeń i zasięgnięcia porady lekarskiej jest:
Ćwiczenia nie powinny wywoływać poczucia choroby, a sprawiać przyjemność i satysfakcję.
Niektóre choroby barku mogą wymagać przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego (np. niektóre urazy stożka rotatorów, zaawansowana choroba zwyrodnieniowa stawów). Jednak u około 90% pacjentów z bólem barku, dolegliwości mijają po zastosowaniu leczenia nieoperacyjnego, fizykoterapii, systematycznych ćwiczeń.
Podobał Ci się artykuł? Podaj dalej i udostępnij