Życie z endoprotezą stawu biodrowego z pewnością różni się od życia ze zdrowym stawem biodrowym, jednak spokojnie można się go nauczyć z pomocą odpowiednich ćwiczeń. Dziś podpowiadamy, jak wygląda rehabilitacja nad morzem i jakie ćwiczenia pomogą w poradzeniu sobie z nową sytuacją.
Zabieg endoprotezoplastyki (alloplastyki) przeprowadzany jest u chorych z zaawansowanymi zmianami zwyrodnieniowymi stawu biodrowego, u których dolegliwości bólowe nie ustępują pomimo stosowania środków farmakologicznych, a sprawność i poziom aktywności codziennej zaczynają być utrudnione. Zabieg endoprotezoplastyki znosi wówczas ból oraz przynosi zadowalającą poprawę sprawność.
Jak wygląda endoproteza stawu biodrowego?
W postępowaniu rehabilitacyjnym pooperacyjnym należy uwzględnić:
Inne wymagania oraz możliwości oddziaływania terapeutycznego będą stawiane przed chorymi ze zmianami zwyrodnieniowymi, inne u pacjentów ze zmianami pourazowymi, co wynika ze sposobu osadzenia endoprotezy.
Program rehabilitacji nad morzem dobierany jest indywidualnie dla każdego pacjenta i różni się:
Celem stosowanych ćwiczeń jest:
Usprawnianie pooperacyjne rozpoczyna się w 1 dobie po zabiegu. Ma to na celu:
Ćwiczenia po zabiegu endoprotezoplastyki to:
Kolejny zestaw ćwiczeń to ćwiczenia krążeniowo-oddechowe:
Aby poprawić komfort pacjenta i zabezpieczyć go przed odleżynami wskazana jest zmiana pozycji. Niemniej jednak niewłaściwe wykonanie ruchu może spowodować zwichnięcie endoprotezy. Aby uniknąć zwichnięcia w stawie biodrowym:
Podczas snu, w pierwszych trzech miesiącach po zabiegu endoprotezoplastyki trzeba pamiętać o kilku zasadach:
Zapobiegnie to krzyżowaniu nóg i nadmiernego przywiedzenia. Warto też zabezpieczyć stopę, aby nie opadała w celu uniknięcia rotacji.
Po około 3-4 miesiącach można spać na boku nieoperowanym, nadal mając na uwadze kilka rzeczy:
W ten sposób wyrównany zostanie poziom między kończyną a miednicą, a także zabezpieczymy naszą stopę, zapobiegając w ten sposób niebezpiecznym rotacjom.
Podczas wstawania z łóżka również musimy być bardzo ostrożni:
Po zabiegu endoprotezoplastyki należy także pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Po pierwsze, nie powinno się siadać na:
Prawidłowa wysokość siedziska jest wtedy, gdy kolana znajdują się na poziomie bioder lub niżej.
Oprócz tego:
Naukę chodu rozpoczyna się w 3-4 dniu po operacji, kończyna dolna operowana powinna być całkowicie odciążona. Wpierw uczymy pacjenta chodu z balkonikiem, a następnie o kulach.
Początkowo pacjent chodzi z pomocą dwóch kul, następnie, po ok. 6 tygodniach zaczyna posługiwać się tylko jedną. Ważne by trzymać ją po stronie przeciwnej do nogi operowanej.
Na pełne obciążenie operowanego stawu można zezwolić po 3-4 miesiącach od operacji i to wyłącznie po spełnieniu następujących warunków:
Podczas nauki chodu należy zwrócić uwagę, aby:
Drugi okres rehabilitacji rozpoczyna się mniej więcej po szóstym tygodniu pierwszego etapu. Wtedy następuje już rehabilitacja właściwa, której celem jest stopniowa nauka chodzenia bez kul. Wprowadzane są ćwiczenia, których zadaniem jest usprawnienie tzw. czucia głębokiego. W tym celu wykorzystuje się piłki rehabilitacyjne oraz trening na ruchomym podłożu. Wraz z postępami, fizjoterapeuta będzie wprowadzał trening funkcjonalny złożony z ćwiczeń dynamicznych.
W późniejszym okresie pooperacyjnym pacjent korzysta z:
Istotną rolę w ochronie operowanego biodra spełniać mogą także nawet tak proste środki pomocnicze, jak szczypce służące do podnoszenia różnych przedmiotów z podłogi lub łyżka do obuwia z wydłużoną rączką. Posługiwanie się nimi eliminuje w znacznej mierze konieczność schylania się i związane z tym ruchem niekorzystne obciążenia operowanego stawu.
Rehabilitacja po operacji biodra jest bardzo ważna i decyduje o funkcjonalności i stabilności tego stawu. Fachowa rehabilitacja daje pewność komfortu życia z nowy stawem a i po pewnym czasie pacjent niemal zapomina, że ma sztuczne biodro.
Podobał Ci się artykuł? Podaj dalej i udostępnij