MIT!
Rak kości i osteoporoza to dwie zupełnie różne jednostki chorobowe. Podczas przebiegu osteoporozy nie odnotowuje się wystąpienia komórek nowotworowych oraz guzów.
FAKT!
Tkanka tłuszczowa chroni przed pojawieniem się osteoporozy ze względu na wytwarzanie estrogenów, które regulują metabolizm kostny
MIT!
Właśnie brak jakichkolwiek sygnałów ostrzegawczych jest w przypadku osteoporozy najbardziej niebezpieczny, ponieważ dowiadujemy się o chorobie w momencie kiedy to, na jakąkolwiek profilaktykę jest już niestety odrobinę za późno.
FAKT!
Heparyna, glikokortykosteroidy oraz metotreksat zaburzają wchłanianie się wapnia przyczyniając się do osłabienia naszych kości.
MIT!
Jakość i trwałość naszej masy kostnej budujemy już w dzieciństwie, im jest ona wyższa w momencie wchodzenia w wiek dorosły, to tym mniejsze mamy ryzyko na rozwinięcie się choroby. Dlatego tak ważne jest spożywanie odpowiedniej ilości wapnia (jogurt, maślanka, kefir, sery podpuszczkowe, twarogowe).
FAKT!
Kofeina zwiększa wydalanie wapnia i zmniejsza jego wchłaniane.
MIT!
To nie jest choroba nękająca tylko wyłącznie kobiety, dotyczy bowiem również panów i niestety zaczyna się już nawet po czterdziestce. Jest również postać młodociana osteoporozy i na całe szczęście to zjawisko ma zwykle charakter przejściowy . W okresie dojrzewania występuje u młodzieży szczególna podatność na złamania, a wynika to głównie z szybkiego tempa wzrostu szkieletu. Zbyt szybki wzrost kości długich powoduje niedobór materiału do mineralizacji.
FAKT!
Palenie tytoniu niestety również negatywnie wpływa na ilość wapnia i jego wchłanianie. Wszystko to przez wyższy poziom substancji toksycznych takich np. jak kadm.
MIT!
Nie należy przekraczać prawidłowego poziomu białka w diecie, ponieważ zbyt duża jego ilość może powodować zwapnienie tętnic.
FAKT!
Alkohol zmniejsza stężenie witaminy D i wapnia dlatego przyspiesza proces niszczenia kości , jednak jego umiarkowane spożycie w wieku okołomenopauzalnym może przyczynić się do większego stężenia estrogenów i kalcytoniny, które to chronią tkankę kostną.
Mając na uwadze powyższe fakty i mity, o wiele łatwiej będzie nam walczyć o zdrowe i mocne kości. Po drodze zawsze możemy liczyć na pomoc rehabilitacji, która pozwoli wyćwiczyć nasze ciało i odpowiednio je wzmocnić!