Z pewnością już większość z was spotkała na swojej drodze gang fanów spacerów na kijkach. Funclub tego rodzaju sporu jest coraz bardziej rozbudowany i co bardzo cieszy to dotyczy absolutnie każdej grupy wiekowej i obu płci. Nordić walking jest doskonałą formą aktywności fizycznej, przy użyciu niewielkich środków i w dodatku na świeżym powietrzu.
Ten rodzaj aktywności powstał w latach 20 XX wieku w Finlandii, jako alternatywa treningowa dla narciarzy biegowych. Bez wątpienia na korzyść tej dyscypliny sportu przemawia fakt, że angażuje niemal 90% naszych mięśni, gdzie spacerując i to nawet szybkim tempem angażujemy ich jedynie 50%. Te z pozoru niepozorne kije odgrywają kluczową rolę w tej dyscyplinie sportu, ponieważ to właśnie dzięki nim jest łatwo utrzymać równowagę, dlatego też do minimum ograniczamy ryzyko wystąpienia kontuzji. Niezwykle ważną zaletą jest również fakt, ze odciążają stawy biodrowe, kolanowe i stopy. Sprawia to, że to idealny sport również dla seniorów, osób z nadwagą czy po urazach. Chodzenie z kijkami jest również popularne w turnusach rehabilitacyjnych nad morzem, gdzie korzyści z aktywności fizycznej łączą się z dobroczynnym wpływem morskiego powietrza.
Nordic walking jest idealnym sposobem na spędzanie czasu na świeżym powietrzu, ale też na dostarczenie tak nam potrzebnych endorfin. W nagrodę otrzymamy nie tylko poprawę ogólnej kondycji i wytrzymałości naszego organizmu, ale też redukujemy stres, który to tak bardzo obciąża i negatywnie wpływa na nasze ciało i umysł. Udowodniono także, że te niewinne z pozoru spacery z kijami obniżają nam poziom cholesterolu i trójglicerydów. Dzięki większemu zaangażowaniu mięśni, spalanie kalorii jest o 20-40% wyższe niż przy zwykłym chodzeniu. Regularne ćwiczenia poprawiają kondycję krążeniowo-oddechową, zwiększają wytrzymałość i siłę mięśniową.
Po pierwsze, to oczywiście zakup odpowiednich kijów. Dobór ich odpowiedniej długości ma kluczowe znaczenie w prawidłowej technice chodu i uniknięcia ewentualnych urazów. W tym przypadku jest kilka metod doboru ich prawidłowych parametrów. Najłatwiej jest przestrzegać zasady, że wysokość powinna być tak dobrana, ze trzymając rękojeść kija mamy kąt prosty w zgięciu łokcia. Istnieje również opcja zakupu kijków o regulowanej długości, są one idealnym rozwiązaniem dla młodych, rosnących jeszcze osób, czy tez dla maniaków dalekich wycieczek z plecakiem. Łatwo je wtedy schować czy też przetransportować.
Przelicznik połączony ze wzrostem, który wygląda następująco:
-dla osób początkujących należ pomnożyć wzrost w centymetrach przez 0,68.
-dla osób zaawansowanych to już wzrost mnożymy przez 0,72.
Obie metody maja swoich zwolenników, jednak jeżeli nie jesteśmy w pełni przekonani do słuszności naszego wyboru, to najbezpieczniej jest powierzyć dobór odpowiedniego rozmiaru kijków profesjonaliście w sklepie sportowym.
Ważne, aby kije były dedykowane do Nordic Walkingu, a nie trekkingowe. W tym przypadku nie mogą być dedykowane do obu dyscyplin sportu, ponieważ różnią się budową rękojeści. Kije do Nordicu potrzebują gładkiej rękojeści, która pomaga delikatnie się wyślizgiwać z ręki podczas chodu, ponieważ prawidłowa technika polega na wypuszczaniu i łapaniu kija. Rodzaj materiału z którego są wykonane nie ma takiego znaczenia. Aluminiowe będą zdecydowanie tańsze i trwalsze, jednak karbonowe wygrywają większą sprężystością. Pojawiły się również na rynku kije z mieszanki tych dwóch materiałów.
Technika jest niby prosta jednak tak w praktyce to okazuje się, że ten naprzemnienny marsz lewa noga i prawa ręka, prawa noga i lewa ręka nie jest tak od razu prosty z kijami, które to jeszcze należy delikatnie wypuszczać z ręki. Prawidłowa technika Nordic Walking obejmuje kilka kluczowych elementów:
Istnieją również kluby, stowarzyszenia i wiele innych grup w których to możemy szukać pomocy w nauce prawidłowej techniki Nordic Walking. Jest nawet Polskie Stowarzyszenie Nordić Walking, które to zaleca od jednego do trzech treningów w tygodniu od 60 do 90 minut. Już tylko taki system treningu znacząco poprawi nasze zdrowie.
Aby skutecznie schudnąć dzięki Nordic Walking, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach:
Spacerować tak naprawdę możemy zawsze i wszędzie, o każdej porze roku i dnia. Wybierajmy jednak aleje wśród drzew, a nie wzdłuż ruchliwej ulicy, ponieważ robimy to dla naszego zdrowia i zdecydowanie lepiej unikać duszących spalin. Jeśli szukasz dodatkowych korzyści zdrowotnych, rozważ wczasy rehabilitacyjne, które często obejmują kompleksową rehabilitację umożliwiając nie tylko spacery zdrowotne z kijami ale również wachlarz zabiegów. Teraz nie zostaje nam nic innego jak wcisnąć się w wygodne spodnie i ruszyć na szlak. Po zdrowie, dobre samopoczucie i smukłą figurę. W takim razie do zobaczenia na szlaku.