Opłata klimatyczna – to określenie znajdziemy zarówno w treści ofert hoteli nad morzem jak i pensjonatów w górach. Nieważne także, czy spędzamy wakacje w Polsce czy za granicą – opłata klimatyczna obowiązuje również na terenie naszego kraju. Co to jest opłata klimatyczna? Ile wynosi? Czy jest obowiązkowa? Wyjaśniamy.
Opłata klimatyczna jest to podatek od pobytu w danej miejscowości atrakcyjnej krajobrazowo lub uzdrowiskowo. Pobierana jest od osoby, która:
Opłatę klimatyczną możemy podzielić na opłatę miejscową oraz na opłatę uzdrowiskową:
Opłatę miejscową dzielimy na:
Opłata uzdrowiskowa pobierana jest od osób znajdujących się na obszarach, którym nadano status uzdrowiska.
Opłata klimatyczna jest obowiązkowa dla każdej osoby przebywającej ponad dobę w miejscowościach, które są objęte opłatą. Opłaty klimatycznej nie pobiera się od:
Miejscowość w której pobierana jest opłata klimatyczna musi spełniać odpowiednie warunki takie jak:
Miejscowość spełnia minimalne wymogi turystyczne, jeśli na jej terenie znajduje się baza noclegowa w obiektach hotelarskich lub innych obiektach, które mogą świadczyć usługi hotelarskie.
Ponadto opłata klimatyczna pobierana jest również na obszarach uzdrowiskowych. Teren, który posiada taki status, musi spełniać łącznie poniższe warunki:
Według ustawy o podatkach i opłatach lokalnych stawki w 2020 roku nie mogą przekroczyć :
AKTUALIZACJA: w 2024 roku, spędzając wakacje nad morzem w Jarosławcu musimy uiścić opłatę miejscową w kwocie 3,20 zł/os/doba.
Opłata klimatyczna jest płatna podczas pierwszego dnia pobytu. Pobierana jest w imieniu Gminy poprzez firmy, osoby które oferują noclegi w hotelach, pensjonatach, kwaterach itp.
Podobał Ci się artykuł? Podaj dalej i udostępnij