Jak przygotować się do rozmowy o pracę – to pytanie zadaje sobie każdy, kogo czeka rozmowa kwalifikacyjna. Zależy nam, aby dobrze wypaść przed potencjalnym pracodawcą i dobrze się zaprezentować. Czy są na to jakieś złote środki? Dziś podpowiadamy jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej!
Rozmowa kwalifikacyjna – jak się ubrać? Rzecz niby najprostsza, jednak – jak się okazuje – najbardziej nieoczywista. Nie podlega wątpliwości, że strój musi być elegancki. Jednak czy to wystarczy, aby dobrze ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną?
Najtrudniejszy orzech do zgryzienia mają zdecydowanie kobiety – muszą one pamiętać o kilku zasadach, które wydają się błahostkami, a które mogą być źle odbierane przez potencjalnego pracodawcę. To, czego powinny się przestrzegać, to przede wszystkim:
Strój kobiety powinien być przede wszystkim:
Przykładowe stroje, jakie możemy ubrać na rozmowę kwalifikacyjną:
U mężczyzn sprawa wydaje się dużo prostsza, jednak nadal należy stosować się do zasad dress code. Na pewno mężczyźni nie powinni popełniać błędów takich jak:
Najważniejsze zasady ubioru mężczyzn na rozmowie kwalifikacyjnej to:
Jak wiec możemy ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną?
O czym jeszcze powinniśmy pamiętać jeśli chodzi o ubiór na rozmowie kwalifikacyjnej?
Dlaczego tak ważny jest odpowiedni ubiór na rozmowie kwalifikacyjnej? To chyba proste – najważniejsze jest dobre pierwsze wrażenie. Wiele przeprowadzonych badań dowodzi, że nasz wygląd ma ogromny wpływ na przebieg rozmowy i postrzeganie naszej osoby.
Co prawda, jest wiele zawodów – np. animator, filmowiec, plastyk czy projektant graficzny – w których nie trzeba trzymać się dress code’u, a im bardziej „poszalejemy” z wyglądem, tym lepiej świadczyć będzie o naszej kreatywności, a co za tym idzie – za preferencjami do wykonywania zawodu. Jeśli jednak nie jest to jasno zaznaczone w ogłoszeniu o pracę, zawsze istnieje ryzyko, że pracodawca źle odbierze nasze ubiorowe „szaleństwa”. Nawet jeśli pracodawca przywita nas w trampkach i jeansach, to strój zgodny z zasadami dress code'u świadczyć będzie o naszym profesjonalizmie, niezależnie od stanowiska, o jakie się staramy.
Jak przygotować się na rozmowę o pracę aby dobrze wypaść? Podajemy kilka prostych zasad, które pomogą Ci zrobić dobre wrażenie:
Zawsze należy mieć przed sobą swoje CV, mimo, że zostało one wysłane pracodawcy wcześniej. Jeśli wysłaliśmy także swoje portfolio, również powinniśmy mieć je przy sobie. Przygotujmy wszystkie materiały, które pokazują przykład naszej pracy. Warto mieć także ze sobą notatnik i notować najważniejsze kwestie podczas rozmowy – to podkreśli nasze zaangażowanie. Im więcej starań włożymy w przygotowania, tym bardziej pokażemy, że zależy nam na danej pracy i nadajemy się do danego zawodu.
Jeśli chodzi o samo CV, zadbajmy o jego wygląd. Nie liczy się sama zawartość, lecz także walory estetyczne – szczególnie w zawodach kreatywnych. Zadbajmy o to, aby nasze CV nie było ścianą tekstu – to odstrasza i nie robi dobrego wrażenia.
Nie musimy mieć specjalnych umiejętności aby utworzyć ładne CV. W Internecie są do pobrania gotowe szablony, w których podkładamy swoje dane. Poświęćmy trochę czasu na upiększenie naszego CV! Pamiętaj, że jest to pierwsza i ostatnia rzecz, na którą będzie patrzeć Twój pracodawca wybierając pracownika wśród kandydatów. Im dłużej zawiesi oko na CV, tym większe prawdopodobieństwo, że zapamięta jego właściciela.
Zanim przyjdziesz na rozmowę kwalifikacyjną, poznaj dobrze firmę, do której aplikujesz. Przejrzyj stronę internetową, przejrzyj profile na Social Media. Zwróć uwagę zwłaszcza na te aspekty, które najbardziej powiązane są z Twoim zawodem – jeśli aplikujesz na grafika komputerowego, zapoznaj się z grafikami; jeśli jesteś informatykiem, dobrze zapoznaj się ze stroną internetową; jeśli firma szuka kucharza, zapoznaj się z menu restauracji i dobrze poznaj proponowane potrawy. Przyjście na rozmowę kwalifikacyjną z zerową wiedzą o firmie, w której chcemy pracować, źle o nas świadczy i sprawia wrażenie braku zaangażowania.
Niby brzmi banalnie, ale to właśnie tego najbardziej się boimy. Wystarczy jednak, że:
Jakie możemy usłyszeć pytania na rozmowie rekrutacyjnej? Niestety, nie ma jednego, uniwersalnego zestawu pytań. Każdy słyszał na pewno o słynnym pytaniu „sprzedaj mi ten ołówek” - wszystko zależy więc od rodzaju stanowiska, na jakie aplikujemy, a także od charakteru i rodzaju firmy. Jest jednak kilka sztandarowych pytań, na które warto wcześniej przygotować sobie odpowiedzi w głowie. Najczęstsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej to:
Jednym z najczęstszych pytań na rozmowach kwalifikacyjnych jest także pytanie o nasze mocne i słabe strony. Pamiętajmy, że każdy ma wady – zatajanie ich źle o nas świadczy. Nadmierna skromność w przypadku pytania o zalety też nie jest wskazana, gdyż musimy pokazać, że nadajemy się na dane stanowisko nie tylko ze względu na doświadczenie zawodowe. Jak więc mówić o swoich wadach i zaletach?
Mówmy o tych zaletach, które są powiązanie z naszym stanowiskiem. Jeśli aplikujemy wiec na stanowisko animatora, skupmy się na relacjach z ludźmi – uprzejmości, otwartości itp. – oraz zadaniach animatora – kreatywność, dobra organizacja itp. Jeśli natomiast aplikujemy na stanowisko kierownicze, opowiedzmy o cechach dobrego kierownika – opanowanie, odporność na stres, pewność siebie itp. Warto także oprócz wymieniania samych zalet podawać przykłady zastosowania ich w swojej pracy, przez co podkreślamy, dlaczego nadajemy się na konkretne stanowisko.
Potraktuj odpowiedź na pytanie o słabe strony jako okazję do pokazania, że nad sobą pracujesz. Wymieniając swoje wady podawaj przykład jak z nimi walczysz – np. nie lubię rozmawiać przez telefon, jednak walczę z tym i coraz bardziej się przełamuję; jestem zapominalski, ale wciąż nad tym pracuję i stosuję treningi pamięci. Powiedz także co Cię motywuje do pracy nad swoim charakterem i podkreśl konsekwentne działania w celu pozbycia się swoich wad.
Często także rozmowy kwalifikacyjne prowadzone są przez telefon – np. gdy szukamy pracy sezonowej w hotelu nad morzem i miejsce potencjalnej pracy jest oddalone od kilkaset kilometrów. Co warto pamiętać podczas takiej rozmowy?
Jak widać, rozmowa kwalifikacyjna nie będzie wcale taka straszna, jeśli się do niej odpowiednio przygotujemy! Zadbaj o swój wygląd i poświęć czas na przygotowania, a Twoja wymarzona praca będzie na wyciągnięcie ręki!