Wrastające paznokcie u nóg to problem wielu młodych ludzi, zwłaszcza między 10 a 30 rokiem życia. Co może im pomóc? Klamry na wrastające paznokcie? Płyn na wrastające paznokcie? A może dobra maść na wrastające paznokcie? Poznaj opinie spa nad morzem, a także domowe sposoby na wrastające paznokcie, jak np. jodyna!
Wrastające paznokcie zwykle są przyczyną dyskomfortu a istotą schorzenia jest wrastanie bocznej krawędzi paznokcia pod przylegającą do niej skórę. Najczęściej wrastają paznokcie u stóp, zwykle u dużego palca.
Przyczyny wrastania paznokci to przede wszystkim:
Jeśli w porę zaczniemy zapobiegać dalszemu wrastaniu paznokcia, unikniemy często bolesnej, chirurgicznej korekcji. Dlatego warto wiedzieć co możemy zrobić by tego uniknąć.
Korekcja za pomocą klamer polega na wyciągnięciu i prostowaniu toru wzrostu paznokcia. Jest to najskuteczniejszy i łagodny sposób walki z problemem.
Kurację warto rozpocząć zanim powstanie stan zapalny. W gabinecie podologicznym mamy do wyboru kilka rodzajów klamer:
Po założeniu klamry około 6-12 miesięcy paznokieć ,,zapamiętuje'' jak prawidłowo wyrosnąć. Podczas chodzenia obecność klamry jest nieodczuwalna.
Pamiętajmy w tym wszystkim by prawidłowo obcinać paznokcie – powinny być one obcięte „na prosto”:
To, co jeszcze możemy zrobić, by zapobiec wrastaniu paznokci to:
Dzięki tej profilaktyce możemy uniknąć problemu wrastających paznokci.
Jeśli stadium choroby jest wczesne i nie pojawił się stan zapalny, wówczas możesz skorzystać z jednego z domowych sposobów na wrastające paznokcie. Jeśli jednak miejsce wrastającego paznokcia jest zaczerwienione, a co gorsza z paznokcia wydziela się płyn, wtedy konieczna jest jak najszybsza wizyta u lekarza!
Jednym ze sposobów może być kąpiel z solą. Do jego sporządzenia potrzebujemy:
Moczymy stopę z wrastającym paznokciem około 20 minut raz dziennie. Sól pomaga redukować obrzęk i zwalczyć stan zapalny.
Bardzo pomocny bywa także roztwór, do którego przygotowania potrzebujemy:
Palec moczymy przez 30 minut, następnie zawijamy go w sterylną gazę i zostawiamy na całą noc. Można także wpuścić w oczyszczone miejsce krople olejku z naturalnym ekstraktem z drzewa herbacianego, działa on przeciwzapalnie, przeciwgrzybiczo i przeciwwirusowo.
Jodyna doskonale radzi sobie w walce z drobnoustrojami, takimi jak:
Można wiec spróbować okładów z jodyny. Codziennie po kąpieli trzeba wciskać kawałeczek waty nasączonej jodyną pomiędzy wał paznokciowy a jego brzeg. Takie okład nosimy przez 15 minut.
W przypadku wystąpienia niedużego stanu zapalnego wokół paznokcia skuteczny będzie płyn na wrastające paznokcie, który można kupić w aptece bez recepty. Płyn ten pomoże zmiękczyć naskórek wokół paznokcia jak i zmniejszyć ból oraz zdezynfekować skórę wokół paznokcia.
Różnorodne maści na problem wrastających paznokci dostępne są zarówno w sklepach kosmetycznych jak i aptekach. Maść taka ma konsystencję żelu, stosuje się ją do zmian wywołanych grzybicą. Ma za zadanie odbudowę zniszczonej płytki paznokcia. Maść ta dostępna jest w trzech kolorach - bezbarwnym, różowym i opalizującym. Przy zmianach grzybicznych najodpowiedniejszy jest przeźroczysty żel.
Jeśli w porę zareagujemy, problem wrastających paznokci może zniknąć na zawsze. Pamiętajmy jednak, żeby podczas poważnych stanów zapalnych niezwłocznie skontaktować się z lekarzem w celu skonsultowania rany! Możesz zapytać także w spa nad morzem o klamry na wrastające paznokcie i inne sposoby na pozbycie się problemu.
Podobał Ci się artykuł? Podaj dalej i udostępnij