Trądzik to zmora nie tylko nastolatków. Jeżeli na Twojej twarzy gości pryszcz, a zakończyłaś już dawno etap dojrzewania, oznacza to jedynie, że dopadł Cię uciążliwy problem, jakim jest trądzik u dorosłych. Spokojnie, to nie wyrok – podpowiadamy jak sobie z nim radzić!
Za pojawieniem się trądziku u dorosłych stoją bakterie beztlenowe, które rozrastając się powodują ucisk na okoliczne tkanki, co także powoduje odczucie bólu. Przyczyny powstawania trądziku u dorosłych mogą być różne. Najczęściej są to:
Często trądzik nie jest sam w sobie chorobą, a skutkiem innego problemu w naszym organizmie, który powoduje pojawienie się krostek na twarzy. Kluczową rolę odgrywa to w jakim miejscu na twarzy pojawiają się krostki. I tak, jeśli trądzik zlokalizowany jest w konkretnym miejscu na naszej cerze, może być to spowodowane następującymi problemami:
Aby więc wykluczyć choroby mogące powodować trądzik, powinniśmy zbadać stężenie we krwi:
Zła dieta również może być powodem, przez który nasza skóra pokrywa się wypryskami. Pożywką dla bakterii powodujących trądzik u dorosłych są:
Aby więc dbać o naszą cerę, nasza dieta powinna być bogata w:
Najlepsze będą produkty bogate w:
Pamiętajmy także o odpowiednim nawadnianiu organizmu – picie dużej ilości wody wspomagają oczyszczanie organizmu.
Niezwykle ważnym elementem wspomagającym walkę z trądzikiem jest prawidłowa pielęgnacja domowa – jej błędy doprowadzać mogą do powstawania trądziku u dorosłych. To, co może powodować powstawanie wyprysków na cerze to przede wszystkim:
Pamiętajmy także o zasadach odpowiedniej pielęgnacji skóry:
Nie pomijamy żadnego etapu oczyszczania i pielęgnacji twarzy:
Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że stres również może doprowadzić do trądziku u dorosłych. Badania wykazały, że przewlekły stres pobudza produkcję androgenów nadnerczowych, co prowadzi do nadmiernej aktywności gruczołów łojowych, a tym samym powstawania trądziku. Stres także ma ogromy wpływ na proces keratynizacji, spowalniając rogowacenie obumarłych komórek naskórka – te z kolei zatykają ujścia porów, prowadząc do powstania trądziku. Ponadto stres może wpływać pośrednio na powstanie stanów trądzikowych – w sytuacjach stresowych sięgamy bowiem często po alkohol, papierosy lub niezdrowe jedzenie, które są czynnikami powodującymi powstanie trądziku. Jeśli więc żyjemy w nadmiernym stresie, warto pomyśleć o wypoczynku – weekend nad morzem czy kilkudniowy wypoczynek w górach to odskocznia, za którą nasza cera na pewno nam podziękuje.
Jeżeli powyższe sposoby zawodzą, należy udać się na wizytę u dermatologa. To on oceni z jakim rodzajem trądziku mamy do czynienia – odmian trądziku u osób dorosłych jest naprawdę wiele, a są to między innymi:
Dermatolog zdecyduje, czy do walki z trądzikiem konieczne będzie wdrożenie antybiotyku. W zależności od poziomu zaawansowania choroby oraz przyczyny jej powstawania, może on zdecydować o podaniu:
Najczęściej wybierane preparaty to azytromecyna i tetracyklina, które doskonale radzą sobie z bakteriami beztlenowymi. Popularne jest też leczenie retinoidami, które niestety wymagają od nas sporej dyscypliny w życiu codziennym. Podobne działanie będzie miała również izotretynoina.
Chociaż trądzik potrafi skutecznie uprzykrzyć nam życie, to celne zdiagnozowanie jego przyczyny oraz odpowiednia pielęgnacja dają szansę na poradzenie sobie z tym problemem. Najgorsze, co możemy zrobić, to przykryć problem grubą warstwą make-upu, który zaostrzy nasze skórne problemy. Dbajmy o swoją cerę – to wizytówka naszej twarzy!