Sprawdź dostępność

Logo Panorama Morska
×
 
2
Dorosłych
Bez dzieci
Dziecko
Dziecko
Dziecko
wybierz

Sprawdź dostępność

Wyczyść
Wybierz date przyjazdu
Blog
2024-02-29 11:17:00

Co na zajady? Domowe sposoby czy maść? Poznaj przyczyny powstawania zajadów!

Bardzo niechciane i nielubiane, a jednak czasami nas odwiedzają – ZAJADY. I jak to zwykle bywa z takim gościem zawsze nachodzi w najmniej oczekiwanym momencie. Najczęściej gdy musimy się przygotować do jakiejś ważnej  prezentacji, wystąpienia czy też wyjazdu na romantyczny weekend nad morzem. Zapalenia kątów jamy ustnej oprócz potocznego określenia „zajady” mają również swoją medyczną, łacińską nazwę cheilitis angularis. Znaczy to nic innego jak pękanie kątów ust z tworzeniem się nadżerek.
 

Zajady - przyczyny powstawania

 Kątowe zapalenie warg nazywane potocznie zajadami  dopada nas dlatego, że…Jest całkiem długa lista przyczyn, która  ma na to wpływ. Po pierwsze kąciki ust to miejsce wiecznie wilgotne i podatne na uszkodzenia, co stanowi idealne środowisko do namnażania się wszelkiego rodzaju grzybów i bakterii.



 

Kolejne przyczyny, które mogą powodować  powstawanie zajadów to:

  • nieodpowiednia dieta bogata w węglowodany,
  • obniżona odporność,
  • nieprawidłowa higiena,  
  • niedobory żelaza, cynku i witamin z grupy B,
  • choroby ogólnoustrojowe, czy też przyjmowanie niektórych, leków to wszystko może być przyczyną powstawania zajadów.

 

Co na zajady? Jaka maść i witamina?

Oczywiście, że chwilę przed wielkim wyjściem nie mamy już czasu na zmianę diety i pozbycie się złych nawyków prowadzących do tych okropnych pęknięć. Zatem wyprowadzamy ciężkie działa w trosce o nasz super wygląd i dobre samopoczucie. Firmy farmaceutyczne prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowszych, lepszych i bardziej skutecznych preparatów do walki z zajadami. Mamy więc maści, pomadki i magiczne smarowidła wszystko to, aby nasz uśmiech był piękny, szeroki i bezbolesny. Składnikiem aktywnym w tych preparatach są  przeważnie substancje przeciwgrzybicze czy przeciwbakteryjne, ale także przyspieszające gojenie i regeneracje uszkodzonych tkanek. W preparatach ziołowych królują nagietek, aloes, grejpfrut, miód, kasztanowiec, opuncja i marakuja. W walce z zajadami warto również zastosować suplementację  witamin z grupy B, a zwłaszcza B12. Jeżeli jednak zajady są związane z infekcją całej jamy ustnej, no to wtedy dodatkowo należy stosować preparaty do płukania i tabletki do ssania o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwgrzybiczym, przeciwzapalny  i przeciwobrzękowym. W tym przypadku to już muszą zawierać chlorochinaldol i benzydaminę.
 

Zajady a opryszczka

W prawidłowej kuracji pomoże nam przede wszystkim odpowiednia diagnoza ważne, aby nie pomylić zajada z opryszczką. Przy zajadach mamy oprócz pęknięcia pojawiające się  zaczerwienienie i pieczenie. Opryszczka to zawsze mniejsze lub większe bąble wypełnione płynem surowiczym. Mogą pojawić się w różnych miejscach na ustach, nie tylko w kącikach.



Jeśli nie mamy pewności, czy nasz problem to zajad czy opryszczka, warto skonsultować niepokojącą nas zmianę podczas wizyty w salonie kosmetycznym czy w spa nad morzem.

Domowe sposoby na zajady

Ważne jest, aby kurację rozpocząć jak najszybciej kiedy tylko zauważymy pierwsze objawy. Osuszamy i smarujemy wszystkim co nam wpadnie w ręce o działaniu kojącym i przeciwzapalnym. W warunkach domowych nie zawsze jesteśmy w stanie określić przyczynę, więc chwytamy się wszystkich możliwych sposobów i metod. Istotne jest tylko i wyłącznie to, że ma być skutecznie.   

Jeżeli taka niemiła niespodzianka przydarzy nam się z dala od dobrodziejstw współczesnej medycyny to śmiało można stosować specyfiki domowe, które to zwykle mamy w zasięgu ręki.

Zawsze w takich sytuacjach uratuje nas miód. Cudowny , słodki, przeciwzapalny, antybakteryjny i kojący smarujemy nim zmienione miejsca kilka razy dziennie. Doskonale sprawdzą się również świeże drożdże, babcina metoda  na drożdżową pakę również jest wyjątkowo skuteczna. Jeżeli zaś nie jesteś umówiony na randkę,  a zapach czosnku również nie stanowi dla ciebie problemu  to dodaj go do swojej diety i przykładaj do bolących kącików ust. Jest to metoda godna polecenia i doskonale się sprawdzi przy tego rodzaju zmianach na ustach. 
 

Zajady na ustach - problem, którego można się pozbyć!

Jeżeli jednak ani współczesna medycyna , ani domowe sposoby  nie są w stanie poradzić sobie  z Twoimi pękającymi kącikami ust, a ten problem ciągle nawraca to sygnał, że trzeba się udać do lekarza. Czas trwania takiej kuracji zależy od stopnia stanu zapalnego i kondycji naszego organizmu.